Home / BASINDAN / Hasan Ali Toptaş Everest’e geçti

Hasan Ali Toptaş Everest’e geçti

KENAN KALECİK İSTANBUL

Türk edebiyatının usta kalemi Hasan Ali Toptaş, tüm eserleri ile Everest Yayınları’na transfer oldu. Daha önce İletişim Yayınları’ndan okurla buluşan kitaplar, yeni yayınevi tarafından yeni kapaklarla ve belirli aralıklarla yayımlanacak. Yazarın ilk olarak Bin Hüzünlü Haz ve Uykuların Doğusu adlı iki romanı, denemelerini bir araya getiren Harfler ve Notalar ile öykü kitabı Geçmiş Şimdi Gelecek mayıs ayında raflarda yerini alacak. Böylece, Toptaş’ın 1987’de kendi imkânları ile yayımlattığı ilk öykü kitabı Bir Gülüşün Kimliği’ndeki öyküler, Geçmiş Şimdi Gelecek ile yaklaşık 30 yıl sonra yeniden okurla bulaşacak.

İlk dört kitap mayısta

Everest Yayınları’ndan Cem İleri, “Türk edebiyatının değerli yazarlarından Hasan Ali Toptaş’ı yayınevimize kazandırdığımız için çok mutluyuz.” dedi. İlk olarak yazarın dört kitabını mayıs ayında okura sunacaklarını söyleyen İleri, kalan kitaplarını da en kısa sürede yayımlayacaklarını belirtti.

Toptaş’ın Everest’teki kitap kapaklarında Nuri Bilge Ceylan’ın fotoğrafları yer alıyor.

Altı romanından beşi ödül kazanan Toptaş, Gölgesizler ile 1994 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü,Bin Hüzünlü Haz ile 1999 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’nü, Uykuların Doğusu ile 2006 Orhan Kemal Roman Ödülü’nü, yayımlanan son romanı Heba ile de 2013 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

Toptaş’ın Sonsuzluğa Nokta (1993), Gölgesizler (1995), Kayıp Hayaller Kitabı (1996) ve son romanı Heba da yakın zamanda Everest etiketiyle okurla buluşacak.

kitaplar

Kaynak: https://www.yenihayatgazetesi.com/hasan-ali-toptas-evereste-gecti-3289

About editor

Check Also

Heba ABD’de finale kaldı

Hasan Ali Toptaş, İngilizcede yayımlanan ilk romanı Heba ile FT/Oppenheimer ödüllerinde ilk 10’a kaldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir